Dancing With Horses® Häst & Ryttarutbildning och Ponnyskola Dansa Med Hästar. Hästviskaren Anneli Westlund, erbjuder lektioner och kurser i Ridkonst och Dansa Med Hästar i Hästarnas Språk® -Flockritualerna (Liberty Dancing®) genom djup kontakt, energi och kroppsspråk.
Dancing With Horses® Häst & Ryttarutbildning och Ponnyskola Dansa Med Hästar. Hästviskaren Anneli Westlund, erbjuder lektioner och kurser i Ridkonst och Dansa Med Hästar i Hästarnas Språk® -Flockritualerna (Liberty Dancing®) genom djup kontakt, energi och kroppsspråk.
För att säkerställa att omdömen kommer från faktiska besökare mejlar vi och ber om ett omdöme efter ett genomfört besök.
Inte tillräckligt med recensioner än
Om företaget
Välkommen till Dancing With Horses bokningssida.
Jag heter Anneli Westlund. Jag är Hästviskare och ridinstruktör. Jag startade som Horsemanship instruktör 2001 samt i klassisk ridkonst. Efter att jag studerade vildhästbeteende och deras språk och kommunikationssystem i USA år 2014, utvecklade jag att starta kommunikationen med hästen fri utan utrustning, tvång, dominans, konsekvenser, klicker, godis eller trånga utrymmen, som leder till en magisk dans där liberty är en gåva från hästen via en djup kontakt, energi och kroppsspråk på hästarnas språk, The Herd Rituals®.
Utbildningen fortsätter med Arbete Vid Hand & Bettlös Ridkonst - mitt eget koncept och varumärke Relationship based Art of Riding® för en balanserad häst i harmoni och lätthet. Kommunikationen byggs upp på en genuin relation och endast lätta hjälper med The Art of Lightness, feeling of touch - Touch Connection®.
Från 2012 är jag utbildad av masters i klassisk ridkonst; i Philippe Karls School of Lightness, Manolo Mendez, Anja Beran samt 4 mån utbildning för akademisk ridkonst master Marius Schneider i Tyskland samt hos Maestro Luis Valenca från Apassionata i Portugal.
Jag har också gått kurs för Klaus Ferdinand Hempfling i Danmark och för Frédéric Pignon i Frankrike.
Liberty - Arbete vid hand och Bettlös Balanserad Ridning med Touch Connection - utan negativ förstärkning och traditionella tryck- och eftergift metoder.
Jag har tidigare tävlat i både hoppning, western och bruksridning och arbetat med s.k. "problemhästar" under många år.
Dancing With Horses erbjuder lektioner och kurser för barn och vuxna.
- Dansa Med Hästar Liberty Hästarnas Språk (Flockritualerna)
- Arbete Vid Hand
- Från Liberty till Piaff
- Working Equitation
- Hästhantering
- Problemlösning
- BodyWork
- Kurser
- Onlinekurser
- Coaching
www.dansamedhastar.nu
www.facebook.com/dancingwithhorses.se/
www.instagram.com/dancingwithhorses/