Livskraft är en direkt energiaktivering av vår universella livskraft – en kraft vi alla bär inom oss och kan komma i djupare kontakt med.
Det är en kraftfull men samtidigt skonsam praktik där du får möjlighet att släppa taget, vända uppmärksamheten inåt och utforska nya och djupare dimensioner av dig själv.
Under sessionen befinner du på en yogamatta med slutna ögon medan hög musik spelas. Facilitatorn aktiverar energin genom beröring, tryck eller närvaro kring utvalda chakra- och meridianpunkter på kroppen. Vissa sessioner inleds med en kort demo för att aktivera energin i rummet och skapa en gemensam start.
Det är en icke-viljestyrd process. Du behöver inte prestera, förstå eller försöka åstadkomma något – utan kan helt enkelt bara slappna av och vara i det som är.
Upplevelsen är individuell och kan variera från gång till gång. Den kan vara fysisk, emotionell, mental och/eller existentiell. Du kan exempelvis uppleva:
• spontana kroppsrörelser
• vibrationer, värme eller kyla
• känslomässiga uttryck som gråt, skratt eller skrik
• ljus, färger eller visuella mönster
• djup avslappning eller ett förhöjt medvetandetillstånd
• ökad närvaro och kontakt med dig själv
Sessionen avslutas med en kortare avslappning och en delning av upplevelsen för den som vill.
Livskraft kan ses som ett verktyg för självkännedom och utforskande – en möjlighet att komma närmare de delar av dig själv som inte styrs av invanda mönster, föreställningar eller rädsla.
Det är inte vad som händer på mattan som är det viktigaste, utan det skifte som kan ske när du kommer närmare din inre sanning, dina känslor och din längtan. Det kan öppna för nya perspektiv, mer flow, djupare grundning och en tydligare kontakt med det som känns sant och värdefullt. För många kan det skapa en känsla av att komma hem till sig själv.
Inför sessionen:
• Ät gärna en lättare måltid 2–3 timmar innan.
• Bär mjuka och bekväma kläder som du kan röra dig fritt i.
• Undvik gärna kaffe och större mängder koffein inför sessionen.
• Undvik alkohol och andra berusningsmedel 1–2 dagar före sessionen.
• Ta med öronproppar om du är känslig för hög musik.
• Matta finns på plats.
• Var på plats 10 minuter innan starttid för att hinna gå på toaletten och landa. Dörren låses vid utsatt tid.
• Lämna mobiltelefonen utanför lokalen för att skapa ett ostört och närvarande rum.
• Kom med ett öppet och nyfiket sinne.
• Skapa gärna utrymme för vila och integrering efter sessionen.
Viktigt:
Livskraft rekommenderas inte för personer med epilepsi, under graviditetens tredje trimester eller vid tidigare eller pågående schizofreni eller psykos.
Rökelse används under sessionen. Meddela gärna vid bokning om du är känslig för rök eller starka dofter.
Hund och katt kan vistas i lokalen, dock inte under själva sessionen. Lokalen är därför inte lämplig för dig som är allergisk.
Välkommen att landa, släppa taget och utforska det som finns inom dig ♡
Vid frågor och funderingar:
linn@humaniform.nu
Hälsningar,
Linn